13 Ağustos 2011 Cumartesi

Dikiş nasıl dikilir?

Nasıl dikiş dikiyorum, aşamaları nelerdir? Başlamadan önce ben de bilmiyordum, olur da kendi kendine dikiş dikmeyi öğrenmek isteyenler varsa aşamaları şöyle, en azından benim izlediğim aşamalar:
1- Dikmek istediğimiz kumaşa ve modele karar verdikten sonra, modelin açıklamalarında yazan kumaş miktarında kumaşı almış olduğunuzu, her şeyden önce beğendiğiniz bir modelin kalıbı ve açıklamalarının elinizde olduğunu varsayıyorum.
2-Dikeceğiniz parçanın patronları masaya serilir, mulaj kağıdı da bunun üzerine serilip iğnelenir, tercihen kurşun kalem ile sizi ilgilendiren patronu mulaj kağıdına geçiriyorsunuz. Tabii sizi ilgilendiren bedeni sadece. Patronun üzerindeki tüm işaretleri ve yazılı numaraları da kağıda geçirmeyi unutmayın, bunlar sonra çok işinize yarayacaktır.
3- Mulaj kağıdına çizdiğiniz patronları kesip çıkarıyorsunuz. Dikişte kullandığınız makası kağıt kesmekte kullanmayın, köreliyor. Bu kağıttaki kalıpları üzerinizde kabaca ölçerek, boyuna ve enine yapılması gereken değişiklikleri az çok biliyorsunuz.
4- Kumaşınızı boyuna ve tersi dışına gelecek şekilde ikiye katlayarak masaya yayıyorsunuz. Mulaj kağıdındaki kalıplarınızı kumaşınızın üzerine yerleştirip iğneliyorsunuz. Kumaşın ip yönüne dikkat edin, genelde patronlarda elinizde parçanın ip yönüne göre yerleşimi düz ve uzun bir ok ile belirtilir. Tüm kalıplarınızın kumaşa sığacak şekilde yerleştirilmesi çok önemli. Kat yerine gelmesi gereken parçalara dikkat ediyorsunuz.
5- Beyaz sabun ile kalıbın kenarlarını çizerek kumaşa kalıbı geçirmiş oluyorsunuz. Kağıtları üzerinize tuttuğunuzda değişiklik yapmaya karar verdiğiniz noktaları kumaşa yansıtmayı unutmayın. Kağıttaki numara ve işaretleri de kumaşa işaretleyin sabununuz ile. Sonra bu çizgileri takip ederek aralıklı olarak toplu iğneler ile alt ve üst kat kumaşı sabitliyorsunuz, birbirine tutturuyorsunuz.
6- Artık mulaj kağıdındaki kalıbı kumaşın üzerinden alabilirsiniz. Parçalarınızı sabun ile çizdiğiniz çizginin çevresinden aşağı yukarı 2 cm fazladan alacak şekilde kesip çıkarıyorsunuz. Bu iki santim sizin dikiş payınız.
7- Sonra tüm parçaları bol teğel ile teğelliyorsunuz ki sabun ile çizdiğiniz kalıp alttaki kumaşa da geçmiş olsun.
8- Bol teğellerinizi kesip parçalarınızı birbirine iğneliyorsunuz. Bu esnada ilgili numaraların denk gelmesini ihmal etmeyin, çizgilerin de.
9-İğneli hali ile dikiminizi deneyip, genişletmeniz, kısaltmanız, uzatmanız ya da daraltmanız gereken yerleri düzeltiyorsunuz, oraları yeniden iğneleyerek.
10-Sonra bu kumaşları birbirine teğelliyorsunuz.
11-En sonuda makinede parçaları birbirine dikiyorsunuz
12-Varsa fermuarı teğelleyip, makinede dikiyorsunuz.
13-Sonra kumaş kenarlarını çevirip dikiyorsunuz ve dikişin içindeki kumaş kenarlarına sülfile geçiyorsunuz.
Varsa iliğiniz açıp ya da açtırıp, düğmelerinizi dikiyorsunuz.
14- İç ve dış ütülerinizi yapıyorsunuz.

Çok zahmetli iş değil mi? Anlatımdan gözünüzde canlandırdınız mı bilmiyorum. Ben Burda nın dikiş açıkalamalarında yazılanları hiç canlandıramıyorum çünkü. Aslında diktiğiniz kumaşa ve modele göre başka ara aşamalar da olabilir. Bunun dışında astar istiyorsanız onun da dikimi var.

Daha pratik dikiş teknikleri tabii ki vardır, ama bizim teknik Şükran Hocamın da dediği gibi Hot Couture tekniği:) Diktiğiniz herşey sizin vücudunuza göre dikildiği için daha güzel duruyor ve üzerinize tam oturuyor.
(Alıntıdır)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızın benim için önemli olduğunu ve bunları dikkate alacağımı unutmayın :)